07 mai 2009

Chelsea - FC Barcelona 1-1

Dupa un 0-0 in meciul tur, Barcelona venea la Londra cu gandul clar de a inscrie si a se califica in finala. N-a fost chiar asa, Essien reusind sa deschida scorul inca din min 9, dupa care Chelsea a practicat acelasi joc destructiv, bazat pe o aparare foarte agresiva si contraatac.
FC Barcelona s-a chinuit efectiv un meci intreg, a dominat, a avut o posesie zdrobitoare, insa fara sa aibe vreo ocazie clara de gol. Chelsea a mai avut cateva ocazii de gol, insa nu au fortat desprinderea, neriscand nimic in aparare.
Cand nimeni nu mai spera la nimic, vine golul lui Iniesta, in min 94, ultimul minut al prelungirilor, si Barcelona se califica neasteptata in finala.
De remarcat prestatia modesta a arbitrului, care a defavorizat clar Chelsea, refuzandu-le un penalty clar in min 95.

Chelsea - Barcelona 1-1 (in tur: 0-0)