Se afișează postările cu eticheta Becali. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Becali. Afișați toate postările

19 noiembrie 2010

Becali l-a adus pe MM Stoica inapoi la Steaua

Revenirea lui MM Stoica in functia de manager general la Steaua este deja certa.
Gigi becali povesteste cum a ajuns sa-l convinga pe Mm sa se intoarca, cum au decurs tratativele, dar mai ales cum i-a convins pe apropiatii lui, Teia Sponte si Virgil, de necesitatea aducerii unui profesionist la conducerea clubului.

MM Stoica revine la Steaua

MM Stoica se intoarce la Steaua, in functia de manager general, anunta site-urile de sport din Romania.

Aflat intr-o situatie disperata, cu o echipa Steaua aflata in deriva, pe locul 8 in clasament, Gigi Becali ia o decizie foarte importanta, numindu-l pe MM Stoica in cea mai importanta functie in club.

MM Stoica va insoti echipa la Tg Mures, urmand ca in saptamanile urmatoare sa se stabilesca daca lacatus va continua ca principal la Steaua, sau, conform zvonurilor, sa fie inlocuit cu Zenga sau Rony Levy.

Iata ultimul scandal intre Becali si Stoica:

Lacatus ramane la Steaua. Pana cand?

Infuriat pe evolutia penibila a Stelei din prima repriza a meciului cu Gaz Metan, Gigi Becali a dat clar de inteles ca doreste o schimbare de antrenor, Lacatus fiind considerat principal vinovat de evolutiile slabe ale echipei.

Gigi miza pe aducerea la Steaua a unui antrenor cu nume, insa, intre timp, Olaroiu si dan petrescu au refuzat Steaua, din motvie foarte clare: acolo unde sunt si antreneaza acum au si salarii mari, si conditii mai mult decat decente, si sustinere si respect din partea finantatorilor, lucru imposibil de imaginat la Steaua.

Momentan, Becali si-a schimbat discursul, astfel ca Lacatus ramane pe banca Stelei. Pana cand nu se poate sti, mai ales ca pt Steaua urmeaza 3 meciuri dificile: meciurile din campionat cu FC Tg Mures si CFR Cluj si meciul din Europa League cu Liverpool.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce reactii va avea Gigi pe posturile tv in cazul unor rezultate negative.

Vine Boloni?
Toate ziarele de sport speculeaza venirea lui Boloni la Steaua. Sa nu uitam insa salariul mare cerut de acesta, 800.000 de euro, cat si divergentele de opinii intre el si patronul stelist.

18 noiembrie 2010

Steaua: Lacatus in dizgratia patronului

Deja Lacatus pare sa fi ajuns la sfarsitul mandatului la Steaua; infrangerile cu Gloria Bistrita si cu Gaz Metan l-au infuriat asa de  tare pe Gigi Becali, incat nu s-a abtinut sa faca afirmatii sarcastice la adresa antrenorului.

Becali regreta astfel ca nu l-a pastrat pe Piturca in toamna, ca nu i-a acceptat conditiile. Cu Piturca, in viziunea lui Becali, Steaua ar fi condus in campionat destul de clar.
Insa uita sa spuna ca deliberat l-a refuzat pe Piturca, preferand sa continue cu declaratiile si atacurile directe la adresa propriilor jucatori.

Becali nu-l menajeaza pe Lacatus, considerandu-l principalul vinovat de declin. In urma infrangerii cu Gaz Metan, Becali a gasit si alti vinovati, inclusiv B Stancu, in premiera.

Cine vine la Steaua in locul lui Lacatus?

Favorit ar fi Dan Petrescu, Hagi sau Boloni.

Dan Petrescu sigur nu va veni, fiind foarte bine cotat in Rusia, si mult mai bine platit decat la Steaua. In plus, nu stiu daca Dan Petrescu se va putea intelege vreodata cu Gigi Becali.

Gica Hagi este momentan la Galatasaray, insa dupa 2 infrangeri consecutive, pozitia de titular ii este amenintata. Orice pas gresit al lui Hagi, cu galata, ii va fi probabil fatal.

Boloni a avut in trecutul apropiat un conflict deschis cu Becali. Boloni va fi prezent la meciul Stelei de la Tg Mures, si se pare ca nu exclude posibilitatea de a prelua Steaua.
Insa nu prea-mi vine sa cred, ca dupa toate acuzele aduse lui Becali, Boloni ar fi dispus sa preia Steaua. Pur si simplu, intre Boloni si Becali sunt diferente mari de principii, si nu stiu daca banii vor aplana aceste diferente.

Boloni , despre Becali:
"Nu imi place să vorbesc despre Gigi Becali. Nu este genul meu. Dupa parerea mea, a facut numai rau unei echipe renumite cum este Steaua. In Romania este fotbal şi circ, iar daca ultimul ingredient lipseste, au grija finantatorii de acest aspect. Asa este si Becali, iubeste circul”

09 martie 2009

Becali il apreciaza pe Razvan Lucescu

Steaua a dezamagit in meciul de la Brasov, nu atat prin rezultat, cat prin jocul prestat.
Nu numai suporterii stelisti s-au arata dezamagiti dupa meci, ci si Lacatus si Gigi Becali.

Razvan Lucescu si-a demonstrat valoarea
Dupa meci Becali a recunoscut valoarea lui Razvan Lucescu ca antrenor, care a reusit sa faca o echipa competitiva cu un lot de jucatori refuzati la alte echipe. Astfel, FC Brasov a reusit surpriza, pregatind foarte bine meciul, si, adoptand o tactica potrivita, sa invinga Steaua, echipa cu multi internationali in lot.

Jucatori stelisti criticati de patron
Becali a criticat dur doi jucatori stelisti, Szekely si Thiago, care au prins o zi mai slaba. Acest gen de declaratii nu fac decat sa adanceasca criza la Steaua. Sunt tare curios ce vor juca acestia meciul urmator, caror jucatori le va veni randul la critic, etc. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca aceste atacuri la proprii jucatori nu vor aduce liniste in vestiar.

Razvan il sfatuieste pe Becali
Razvan Lucescu l-a sfatuit pe Becali sa fie mai aproape de jucatori, sa coboare in vestiar, mai ales in perioade de criza, cand jocul echipei nu merge si echipa chiar are nevoie de sustinerea patronului. Daca patronul o fi inteles ceva din sfaturile lui Razvan...

Becali se va implica la echipa
Dezamagit de evolutia Stelei in primele 2 etape, Gigi Becali declara ca de acum incolo se va implica la echipa. In ce consta aceasta implicare, e greu de spus, mai ales ca sunt cam multe echipe in lupta pt primul loc.

Steaua are sanse sa-i revina in urmatoarele 4 etape
Steaua va juca meciul viitor acasa, cu Poi Iasi, apoi in deplasare cu FC Arges (meci greu), acasa cu Bistrita, si in deplasare cu Pandurii. Un program lejer, in care steaua trebuie sa obtina punctaj maxim, pt a se mentine in cursa pentru titlu.

28 februarie 2009

Vinde Gigi Becali Steaua??

Se zvoneste ca Gigi Becali este dispus sa vanda Steaua pentru o suma de 80 de milioane de euro.
Nu stiu care sa fi fost principala motivatie care l-a facut pe patron sa renunte la Steaua, dar probabil evolutia echipei din meciul cu Fc Vaslui si mesajele trimise de galerie la adresa lui l-au facut sa ia aceasta hotarare.
In plus, Becali doreste sa preia o alta echipa de top din Romania, pe Rapid sau Unirea Urziceni, cu care sa castige campionatul.
Momentan sunt doar afirmatii fara acoperire, negocierile continuand.

Iata si pararea lui Gigi Becali, in direct la GSPTV, despre negocierile purtatae cu investitorul israelian, pentru preluarea Stelei:



Becali: " Pentru bani multi, e de vanzare"

25 septembrie 2007

Scandal live la Fanatik: Boanchis - Becali

Duminica la Fanatik Show, pe Telesport, a avut loc un spectacol de zile mari, in prim plan fiind ziaristul Razvan Boanchis si Gigi Becali. Razvan Boanchis il ataca direct si fara manusi pe Becali, si ii transmite cam tot ce are pe suflet, dupa ce in prealalbil Gigi Becali il face boschetar.
In concluzie, Becali nu-l va trimite pe Fane sa aiba grija de Boanchis. Misto de tot!

Urmariti videoclipul super scandal Boanchis - Becali, merita:

22 septembrie 2007

Becali este multumit de demisia lui Hagi

De ce a demisionat hagi de la Steaua? De ce Gigi Becali este multumit de plecarea lui Hagi? Care erau relatiile lui Hagi cu jucatorii? Ce crede Becali despre hagi ca antrenor?
Iata cateva interventii ale lui Becali sau Hagi pe posturile de televiziune, fiecare exprimandu-si punctul de vedere privind relatia patron-antrenor:

1. Gigi Becali explica de ce este multumit de plecarea lui Hagi de la Steaua:



2. Mai multe explicatii date de Gigi Becali despre relatia cu Hagi, despre recenta demisie a lui Hagi cat si despre actuala si viitorea strategie a finantatorului privind echipa de fotbal Steaua:

21 septembrie 2007

Gica Hagi a plecat de la Steaua, cine va veni antrenor?

Scandalul de la Steaua a luat sfarsit. Gigi Becali si-a vazut visul cu ochii si Gica Hagi si-a dat demisia dupa meciul din ch league de la Praga.
1. Va veni Olaroiu antrenor?
Se pare ca desi Becali il vrea inapoi la Steaua, pe baza prieteniei care ii leaga, Olaroiu nu poate pleca sub nici o forma de la Al Hilal, fiind sub contract. Mai mult, daca Olaroiu va fi contactat, Steaua risca o suspendare de la UEFA, daca cei de la Al Hilal se sesizeaza.
2. Va veni Rednic antrenor la Steaua?
Becali a exclus din start aceasta posibilitate, neagreandu-l pe Rednic ca antrenor. Dar de la Gigi Becali poti avea parte de surprize oricand. Rednic e un antrenor foarte bun si motivat, si e posibil sa faca performante notaile la Steaua.

Si totusi de ce nu are Hagi stofa de antrenor:
-se pare ca principala deficienta a lui Hagi este faptul ca nu isi apropie jucatorii. Asa s-a intamplat si la Galatasaray, si la poli Timisoara si la Steaua. Si daca jucatorii nu te vor si nu te simt de-al lor, nu poti face performanta. Hagi nu a stiut si nu va sti vreodata sa-si apropie jucatorii, e o chestie mult prea subtila care il depaseste.
-sa nu uitam ca Hagi a vrut sa-l dea afara de la Steaua pe Lovin, pentru indisciplina, in pregatiri. Gigi becali a insistat sa-l ierte. Astfel Lovin a ajuns titular la Praga, fiind unul din cei mai buni jucatori de la Steaua.
-desi Hagi declara sus si tare ca antreneaza exclusiv pentru performanta, nu pentru bani, la toate echipele la care a fost a avut contracte mari, nejustificate de valoarea lui ca antrenor, mai mult de numele lui ca jucator.

Unde a gresit Gigi Becali?
-prima greseala a fost cand l-a numit pe Hagi ca antrenor la Steaua, desi nu credea in valoarea lui; numirea a fost facuta la insistentele rudelor si prieteniloe.
-alte greseli ce i se imputa sunt atacurile extrem de dure la tv, la adresa lui Hagi, pentru a-l forta pe acesta sa demisioneze. Mai mult, varianta de rezerva a fostt sa-i plateasca tot contractul, apoi sa-l demita, in caz ca Hagi nu-si va da demisia.

Vezi super goluri cu Hagi pe vremea vand era jucator la Galatasaray: Intr-adevar, un fotbalist exceptional, un adevarat rege pe teren, dar un antrenor destul de modest.

17 septembrie 2007

Gigi Becali suparat dupa Steaua - Rapid 0-0

Dupa un 0-0 fara glorie in meciul Steaua - Rapid, Gigi becali face cateva remarci despre joc, rezultat, formula de echipa si antrenor:
-principala nemultumire il vizeaza pe hagi, care a inceput meciul cu Zaharia si Golanski, desi becali dorea titularizarea lui Iacob si Badoi.
-Becali este multumit de dorinta de victorie si puterea de lupta a jucatorilor, Steaua dovedintu-se redutabila in aparare si in centrul terenului.
-ineficacitate in atac este marea problema: Becali remarca cu umor ca, in timp ce Steaua inscrie 4 goluri in 5 etape, Dinamo inscrie 5 goluri intr-un meci.

Se anunta o perioada extrem de dificila pentru Hagi, care se vede fortat de imprejurari sa colaboreze cu patronul in alcatuirea primului unsprezece. Mai mult: daca rezultatele nu vor veni, probabil Hagi va fi demis.

Interviurile au fost date in direct, telefonic, la emisiunea Fanatik Show, de pe Telesport, probabil cel mai bun talk show de sport din Romania.

Vezi marile ratari din meciul Steaua - Rapid 0-0

22 august 2007

Hagi nu demisioneaza de la Steaua

Dupa atacurile dure declansate de Gigi Becali la adresa lui Hagi, acestea au continuat si in ziua de luni si marti. Oricum, cateva lucruri reies clar:
-Gigi Becali nu l-a dorit antrenor pe Hagi de la bun inceput, dar a fost obligat moral de familie si prietenii apropiati sa-l aduca antrenor la Steaua dupa plecarea lui Olaroiu.
-primul conflict intre Becali si Hagi a avut loc in turneul de pregatire: Hagi i-a cerut lui Becali sa-l dea afara de la echipa pe Lovin, Becali l-a pus pe Lovin sa-i ceara scuze lui Hagi, la care Hagi a izbucnit ca n-are jucatori..au urmat cateva schimburi dure de replici.
-mai tarziu, in discutiile dintre Becali si jucatori (Radoi, Dica, Neaga, Goian), patronul afla de nemultumirile acestora la adresa antrenorului: acesti aduc acuzatii grave, precum ca Hagi nu stie sa antreneze, nu stie sa explice si le este teama ca nu vor ajunge in grupele Champions League. In plus, Hagi nu antreneaza ca Olaroiu.
-Becali, dupa declaratiile de duminica seara, continua sa-l umileasca in aceste zile si declara ca Hagi nu are valoare ca antrenor, ca il va pastra ca antrenor cu conditia ca: Radoi sa joace fundas iar Ovidiu Petre sa fie titular. Mai mult, Becali il va ajuta sa devina antrenor mare pe Hagi.
Hagi declara in conferinta de presa ca nu va demisiona, nu il ataca pe Becali, dar se pare ca nu va mai sta ca antrenor la Steaua decat pana dupa returul cu Bate Borisov, din preliminariile Champions League.

Concluzii:
-Steaua a dezamagit ca si joc, nu ca rezultate, sub conducerea lui Hagi ca antrenor.
-atacul lui Becali la adresa lui Hagi are loc, culmea, dupa cel mai bun meci al Stelei in actualul sezon.
-ca Hagi nu este un mare antrenor este evident, ca nu are tact si pedagogie este clar, insa modul in care a procedat Becali, acela de a-l ataca si umili in public este deranjant, si toti cei ce nu credeau si nu cred in Hagi ca antrenor , acum sunt alaturi de el, in conflictul dechis Becali-Hagi.

20 august 2007

Coflict Becali - Hagi dupa CFR Cluj - Steaua 0-0

Imediat dupa terminarea jocului de la Cluj, cu CFR, patronul Stelei, Gigi becali il acuza dur pe Gica hagi ca nu ii respecta indicatiile si il invita sa paraseasca echipa, daca nu poate sa-i dea explicatii precum facea Olaroiu.
In principal Becali este nemultumit pentru ca Radoi nu joaca pe postul dorit de dansul, in timp ce solicitarea de a-l titulariza pe Ovidiu petre nu s-a materializat.
Acestea sunt declaratiile de fatada dar se pare ca mai multi jucatori de la Steaua, Dica, Neaga, Radoi, sunt nemultumiti de prestatia antrenorului.
Declaratiile patronului Becali, atacurile dure asupra antrenorului Gica Hagi cat si alte detalii si opinii privind acest conflict le puteti gasi pe ziarele de fotbal online: gsp.ro , fanatik.ro si sport.ro