Se afișează postările cu eticheta Unirea Urziceni. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Unirea Urziceni. Afișați toate postările

27 noiembrie 2010

Unirea Urziceni - Sportul Studentesc 2-1

Derby-ul codaselor s-a incheiat cu victoria Unirii Urziceni, care a avut puterea sa revina de la 0-1 si sa intoarca soarta meciului.

Sportul Studentesc a condus cu 1-0, a avut un contraatac in care un jucator al Unirii trebuia sa primeasca cartonas rosu, dupa care unirea s-a impus clar in repriza a doua, ratand foarte multe situatii de gol.

Astfel Unirea continua lupta pt evitarea retrogradarii, in timp ce Sportul se afunda si mai mult in subsolul clasamentului.

Vezi rezumat Unirea Urziceni - Sportul Studentesc 2-1:

13 noiembrie 2010

Unirea Urziceni - Poli Timisoara 1-1

Poli Timisoara rateaza o ocazie importanata de a se apropia de liderul campionatului, Otelul Galati.
Unirea continua sa uimeasca, reusind un egal in fata unei echipe bine cotate, nefiind invinsa in acest campionat de niciuna din echipele cu sanse la titlu, excluzand Otelul.
Incep sa cred ca avem un campionat modest, daca Poli Timisoara nu poate invinge o echipa cu un lot improvizat, precum Unirea Urziceni.
Felicitari Unirii pt punctul obtinut, inca o data s-a dovedit cat de importante in fotbal sunt coeziunea de grup si ambitia, ami mult decat valoarea lotului.

Unirea Urziceni - Poli Timisoara 1-1

08 noiembrie 2010

Victoria Branesti - Unirea Urziceni 4-1

Victoria Branesti a reusit o victorie spectaculoasa impotriva Unirii Urziceni, perfomranta ce nu a mai reusit-o decat Otelul Galati.
Dupa ce a produs mari surprize, invingand Steaua si Dinamo si pierzand f greu cu Gaz Metan, Unirea Urziceni se afla la a doua infrangere umilitoare, dupa care problema evitarii retrogradarii devine una reala.
Cu maulti juniori in primul 11, Unirea incepe sa piarda teren in lupta pt evitarea retrogradarii.

Vezi golul de 2-1 ( Simion, min 70), din partida Victoria Branesti - Unirea Urziceni 4-1:

01 iunie 2009

Poli Timisoara - Unirea Urziceni 1-2

A fost un meci de mare lupta, un meci de totul sau nimic pentru ambele echipe angrenate in lupta directa pentru titlu.
Unirea, asa cum ne-a obisnuit, a inceput foarte sigura, dar, la o faza care nu anunta nimic, cu multa sansa, mingea ajunge la Gigel Bucur, care nu iarta si inscrie din careu: 1-0 pt Poli Timisoara.
Era min 29 si Unirea mai avea 60 de minute sa revina in joc, si, daca s-ar fi putut, sa intoarca rezultatul si sa castige.

Vezi gol Gigel Bucur, min 29, 1-0 Poli- Unirea:



Imediat dupa gol jucatorii Unirii devin un pic nervosi, tensionati prin prisma rezultatului, insa continua lupta.
La pauza Poli Timisoara conduce cu 1-0 si se afla la 45 de min de titlu, in speranta returnarii celor 6 puncte de la TAS.

Repriza a doua a fost insa controlata clar de Unirea, decisa sa dea totul pe teren. Unirea a reusit destul de rapid egalarea, la un penalty obtinut de Galamaz, in min 50.

Vezi gol Paduretu, min 50, din penalty, scorul devine 1-1:



Min 65 aduce si golul 2 al Unirii, cand Bordeanu este angajat excelent in spatele fundasilor timisoreni, care au facut gresit pasul la off-side.

Vezi gol Boredanu in min 65, si Unirea preia conducerea cu 2-1, in meciul cu Poli:



Poli Timisoara lupta pt egalare, Unirea are cateva ocazii de a se desprinde, iar pe final Unirea reuseste sa apere un rezultat fantastic, care ii aduce in premiera in Romania in postura de campioana.

Unirea Urziceni, echipa unui oras mic de provincie, a reusit prin foarte multa munca, determinare, organizare si poate si putina sansa, sa castige absolut meritat titlul de campioana: fara nici un aranjament cu vreo echipa, fara arbitri si alte smecherii specifice fotbalului romanesc.
Felicitari Unirea, felicitari Dan Petrescu, felicitari MM Stoica!

28 februarie 2009

Unirea Urziceni - Fc Brasov 0-0

Un prim pas gresit al echipei lui Dan Petrescu, care nu a reusit pe teren propriu decat un meci egal, in compania unei echipe Fc Brasov, organizate, dispuse sa lupte pentru un rezultat de egalitate.
O prima repriza in care Unirea si-a creat cateva ocazii de gol, o repriza secunda fara ocazii mari de gol si, in final, o remiza pe undeva echitabila.

Vezi cea mai mare ocazie de gol a Unirii Urzicenii, portarul Coman reusind sa evite golul cu un reflex excelent:

06 octombrie 2008

Unirea Urziceni - Poli Iasi 0-1

Mare surpriza la Urziceni, unde, desi Unirea a dominat meciul de la un cap la altul, a pierdut toate cele 3 puncte puse in joc.
Poli Iasi reuseste sa castige, fructificand unul din ocaziile create pe contraatac, in timp ce Unirea a ratat imens, intr-un meci pe care in nici un caz nu trebuia sa-l piarda.

Vezi golul victoriei, inscris de Cristi Bratu, in min 45 - sut superb la vinclu; rezultat final: Unirea Urziceni - Poli Iasi 0-1:

03 octombrie 2008

Unirea Urziceni - felicitari

Sincer ma asteptam ca Unirea sa produca marea surpriza, insa n-a fost sa fie.
Hamburg arata ca o masina de fotbal, cu jucatori extrem de bine cotati, solizi, puternici si tehnici.
In aceste conditii Unirea a jucat foarte curajos, dar a avut ghinionul primirii primului gol din faza fixa. Chiar si in aceste conditii, Unirea a avut puterea sa atace si sa lupte pentru egalare.

Prima repriza Unirea a jucat un fotbal de foarte buna calitate, fiind egala lui Hamburg. Si au iesit de la vestiare, decisi sa intoarca rezultatul dupa pauza.
N-a fost sa fie, Hamburg reusind sa marcheze al doilea gol, la o lansare in adancime, faza la care apararea Unirii a gresit iesire la off-side. Dupa care calificarea era deja jucata.

Unirea paraseste cupa UEFA dupa 2 evolutii bune in fata unei super echipe. Fara sa aibe jucatori de top, ci din contra, fara transferuri de milioane de dolari, Unirea a impresionat la prima participare in cupa UEFA.
Unirea a fost in aceste meciuri, ca si joc, mult peste ce au aratat echipe de top, precum Dinamo si Rapid. Insa diferenta mare de valoare si-a spus cuvantul pana la urma.

14 septembrie 2008

Rapid - Unirea Urziceni 1-2

O echipa mica, fara nume, fara jucatori transferati pe sume mari, Unirea Urziceni, reuseste sa dea lovitura in Giulesti, unde au pierdut atat Dinamo cat si CFR Cluj.
Unirea deschide rapid scorul, in min 3, si se apara grupat, Rapid neavand practic nicio ocazie in prima repriza.
Rapid a jucat bine, a dominat jocul si si-a creat ocazii numai la inceputul celei de-a doua reprize, cand a reusit sa egaleze. Dupa care tot Unirea a aratat ca o echipa dornica de victorie.
Dupa golul egalizator Unirea revine in joc, reuseste golul victoriei la un corner, si pe final isi mai creeaza inca vreo 2 ocazii de gol. Rapid, desi se arunca in atac, nu reuseste nimic concret.

Vezi golurile meciului Rapid -Unirea Urziceni 1-2:

Gol Bilasco, min 3, si Unirea preia conducerea:



Gol spectaculos Cesinha, la un corner, si Rapid spera sa intoarca rezultatul si sa castige:



Gol Mara, si surpriza se produce, Rapid fiind la a treia infrangere din 7 meciuri - Rapid - Unirea 1-2:

03 august 2008

Unirea Urziceni - Fc Arges 3-2

Un meci neasteptat de spectaculos, Fc Arges reusind sa conduca de 2 ori pe tabela de marcaj. Unirea Urziceni revine de fiecare data, egaleaza, si pe final reuseste sa castige, din penalty, la o faza in care sincer nu mi s-a parut a fi lovitura de la 11 m.

Vezi goluri din meciul Unirea Urziceni - Fc Arges 3-2:

26 iulie 2008

Fotbal etapa 1: FC Brasov -Unirea Urziceni 1-0

Fc Brasov incepe bine, chiar daca a obtinut vctoria cu emotii, abia in min 93 - gol la ultimul corner.
Dan Petrescu s-a temut de acest prim meci, prevazand ca FC Brasov va fi una din echipele surpriza ale campionatului.
In plus, Unirea a jucat fara mai multi titulari, accidentati in meciurile de pregatire.
Astept cu interes sa vad cum se va camporta FC Brasov in acest campionat: va reusi sa fie surpriza, la fel cum Unirea a resit campionatul trecut? Posibil, mai ales ca echipa este antrenata de Razvan Lucescu, un antrenor foarte ambitios si in acelasi timp valoros.

Vezi golul inscris in min 93 de Oros, in meciul FC Brasov - Unirea Urziceni 1-0:

01 octombrie 2007

Super gol Apostol: Farul - Unirea Urziceni 0-1

Apostol a reusit un gol de exceptie, din foarfeca, gol cu care Unirea Urziceni a castigat meciul de la Constanta si se situeaza pe un onorant loc 2 in clasament dupa disputarea a 9 etape.

Vezi golul inscris de Apostol in meciul din etapa 9, liga 1 de fotbal 2007-2008, Farul - Unirea Urziceni 0-1:

15 septembrie 2007

Gloria Buzau - Unirea Urziceni 0-0

Gloria Buzau incepe sa joace ceva mai bine sub conducerea noului antrenor, Stefan Stoica. Dupa o prima repriza in care Unirea Urziceni a avut initiativa si cateva ocazii de a inscrie, in repriza a doua Gloria a dominat jocul.
Pe finalul meciului insa, dupa introducerea in teren a lui Mara, Unirea domina dar nu reuseste sa dea lovitura, si meciul se incheie nedecis.
Un meci fara prea mult spectacol, fara prea multe faze de poarta, in care Gloria mai pierde 2 puncte pe tern propriu iar Unirea nu reuseste sa castige si sa se mentina sus in clasament. Dan Petrescu remarca dupa meci, ca Gloria a fost o echipa dificila, aratand schimbata mult in bine dupa cele doua saptamani de pauza.

03 septembrie 2007

Unirea Urziceni - Steaua 1-0

Primul meci pierdut de Steaua in acest campionat.
Steaua a dominat in prima repriza dar nu a reusit sa inscrie la putinele ocazii pe care le-a avut. O prima repriza destul de slaba calitativ, sub ceea ce se asteptau spectatorii.
In repriza a doua Unirea practica un fotbal ceva mai agresiv, reusind sa puna in pericol poarta lui Zapata in cateva randuri, in timp ce Steaua nu reuseste mai nimic in atac.
Desi partida se indrepta spre un chinuit 0-0 pentru Steaua, Unirea castiga in ultimul minut de joc, prin golul cu capul lui Galamaz, la un corner.
Vezi golul inscris de Galamaz in meciul Unirea Urziceni - Steaua 1-0:

24 august 2007

U Craiova - Unirea Urziceni 0-1

Bineinteles ca Unirea a venit la Craiova sa castige. Dar nu a fost chiar asa de usor, desi au avut cele mai clare ocazii, craiovenii nereusind actiuni prea periculoase. Meciul se putea termina la fel de bine 0-0, dar sansa a fost de data asta de partea celor de la Unirea Urziceni.
O victorie obtinuta in min 89, dintr-un penalty corect acordat, la o faza individuala a lui Bogdan Stancu. Desi obtinuta in ultimele minute ale meciului, putem considera ca meritata aceasta victorie.
U Craiova a luptat foarte mult astazi, dar nu a reusit mai mult. Se pare ca vin vremuri grele pentru echipa craioveana, cu numai 3 puncte dupa 5 etape, si fara sa fi jucat cu Steaua, Dinamo sau Rapid.
Unirea Urziceni nu a mai repetat meciul spectacol din etapa trecuta, dar, cu putina sansa, a reusit sa obtina cele 3 puncte si devine astfel una din favoritele la cupele europene.

18 august 2007

Unirea Urziceni - Poli Timisoara 4-1

Unirea Urziceni a aratat ca poate fi una din surprizele acestui sezon, reusind sa invinga la scor Poli Timisoara, una din favoritele la titlu.
Eroul meciului este B Stancu, care a reusit sa deschida scorul dupa numai 5 min si sa-l majoreze in min. 51.
Dupa meci Dan Petrescu este total nemultumit de arbitraj, cat despre joc, considera ca, dupa numarul ocaziilor, putea fi lejer un scor de 7-0. Poate este un pic exagerata declaratia, dar Unirea a avut si alte mari ocazii, in timp ce Poli nu a reusit nimic in atac, iar apararea a fost ezitanta. Un prim meci slab pentru Poli Timisoara, dupa un start bun de campionat. Unirea Urziceni, aceeasi echipa combativa, spectaculoasa, condusa de pe banca tehnica de un antrenor ambitios, Dan Petrescu.
Vezi primul gol inscris de Bogdan Stancu in min. 5, la o ezitare nepermisa a apararii timisorene:

13 august 2007

Otelul Galati - Unirea Urziceni 3-2

Victorie dificila a echipei Otelul, ei fiind condusi pana in min 77. Otelul reusete sa se impuna in final, printr-un gol inscris in min 88. Arbitraj foarte contestat de delegatia echipei Unirea, in special de MM Stoica, care considera ca rezultatul final a fost influentat in mare parte de erorile de arbitraj.
Vezi golurile inscrise in partida Otelul Galati - Unirea Urziceni 3-2: