Champions legue revine pe micile ecrane cu meciuri foarte interesante:
Grupa A:
Barcelona - Chelsea
Levski Sofia - Werder Bremen
Grupa B:
Spartak Moscova - Inter Milano
Bayern Munchen - Sporting Lisabona
Grupa C:
Liverpool - Bordeaux
PSV Eindhoven Galatasaray
Grupa D:
AS Roma - Olimpiakos Pireu
Sahtior Donetk -Valencia
Miercuri (maine) va veni randul Stelei sa infrunte real Madrid pe Santiago Bernabeu. Un meci in care suporterii romani vor fi prezenti in numar mare pe celebra arena, dar cu sanse mici pentru stelisti de a obtine un rezultat pozitiv. Macar sa joace fotbal de calitate si sa reuseasca un rezultat strans, avand in vedere multiplele absente din lot si forma oarecum slaba prin care trec jucatorii Stelei dupa un inceput de campionat cu forte multe meciuri.
Gigi Becali este mai rezervat in pronosticuri: numai o minune ar putea ajuta Steaua sa obtina un rezultat pozitiv. Realist.
31 octombrie 2006
30 octombrie 2006
Liga 1 etapa 13 - comentarii
1. Etapa spectaculoasa cu foarte multe goluri: 33 de goluri. Deci apararile au cedat mult mai usor, fiind de vina si oboseala acumulata in meciurile de miercuri din cupa.
2. Dinamo a facut cel mai bun meci in acest an, jucand foarte spectaculos, eficient. Un meci diferit de cel pe care l-au jucat la Bistrita, unde nu au aratat nimic. Ramane de vazut ce va juca in meciul cu Besiktas si cel cu Cluj din etapa viitoare.
3. Steaua, cu multe rezerve in primul 11, a facut o prima repriz destul de slaba, putand fi chiar condusa. Dupa pauza s-au impus clar, dar totusi nu au convins si nu au dat senzatia ca ar putea face un meci mare cu Real Madrid.
4. FC Arges este la prima victorie dupa mult timp, impotriva unei echipe care in etapa trecuta a invins Steaua. E adevarat, FC Galati a mai pierdut la echipe codase gen FC Vaslui.
5. Poli Timisoara: din nou o mare dezamagire pentru orice pasionat de fotbal cat si pentru dl Iancu; ca punctaj se mentine sus in clasament, ca joc insa este in continuare modesta, mult sub valoarea investitiilor si a pretentiilor.
6. Trei meciuri de lupta in subsolul clasamentului, cu arbitraje contestate: UTA- FC National, U Craiova- Pandurii, FC Vaslui- Ceahlaul. Din nou se va lasa cu suspendari ale arbitrilor.
7. Un debut bun al lui Jean Vladoiu ca antrenor, prima victorie obtinuta de Dorinel Munteanu cu FC Arges.
8. Rapid castiga dupa un meci de lupta cu CFR Cluj si va trebui sa faca un meci mare in cupa UEFA joi, in deplasare, macar pentru a confirma rezultatele excelente de anul trecut.
Concluzie:
Lupta pentru primele locuri in clasament ramane deschisa in continuare.
Lupta pentru evitarea retrogradarii incepe sa se complice intr-o oarecare masura, vom vedea etapele viitoare daca asa va fi (FC Arges incepe sa joace si sa castige puncte, la fel Fc National; cat despre Jiul, a fost aproape de castigarea unui punct la Timisoara, si atat)
Urmeaza o saptamana foarte interesanta, cu 3 jocuri ale echipelor noastre in cupele europene, si multe rezumate ale meciurilor din Champions League.
2. Dinamo a facut cel mai bun meci in acest an, jucand foarte spectaculos, eficient. Un meci diferit de cel pe care l-au jucat la Bistrita, unde nu au aratat nimic. Ramane de vazut ce va juca in meciul cu Besiktas si cel cu Cluj din etapa viitoare.
3. Steaua, cu multe rezerve in primul 11, a facut o prima repriz destul de slaba, putand fi chiar condusa. Dupa pauza s-au impus clar, dar totusi nu au convins si nu au dat senzatia ca ar putea face un meci mare cu Real Madrid.
4. FC Arges este la prima victorie dupa mult timp, impotriva unei echipe care in etapa trecuta a invins Steaua. E adevarat, FC Galati a mai pierdut la echipe codase gen FC Vaslui.
5. Poli Timisoara: din nou o mare dezamagire pentru orice pasionat de fotbal cat si pentru dl Iancu; ca punctaj se mentine sus in clasament, ca joc insa este in continuare modesta, mult sub valoarea investitiilor si a pretentiilor.
6. Trei meciuri de lupta in subsolul clasamentului, cu arbitraje contestate: UTA- FC National, U Craiova- Pandurii, FC Vaslui- Ceahlaul. Din nou se va lasa cu suspendari ale arbitrilor.
7. Un debut bun al lui Jean Vladoiu ca antrenor, prima victorie obtinuta de Dorinel Munteanu cu FC Arges.
8. Rapid castiga dupa un meci de lupta cu CFR Cluj si va trebui sa faca un meci mare in cupa UEFA joi, in deplasare, macar pentru a confirma rezultatele excelente de anul trecut.
Concluzie:
Lupta pentru primele locuri in clasament ramane deschisa in continuare.
Lupta pentru evitarea retrogradarii incepe sa se complice intr-o oarecare masura, vom vedea etapele viitoare daca asa va fi (FC Arges incepe sa joace si sa castige puncte, la fel Fc National; cat despre Jiul, a fost aproape de castigarea unui punct la Timisoara, si atat)
Urmeaza o saptamana foarte interesanta, cu 3 jocuri ale echipelor noastre in cupele europene, si multe rezumate ale meciurilor din Champions League.
27 octombrie 2006
Fotbal Liga 1 - etapa a 13-a
Vineri, 27 octombrie 2006
U Craiova- Pandurii Tg Jiu 2-2
Sambata, 28 octombrie 2006
UTA - FC National 1-1
Gloria Bistrita - Farul Constanta 3-2
FC Vaslui - Ceahlaul Piatra Neamt 3-2
Dinamo Buc - Poli Iasi 5-0
Steaua Buc - FC Urziceni 3-0
Duminica, 29 octombrie 2006
FC Arges - Otelul Galati 3-1
Poli Timisoara - Jiul Petrosani 1-0
Rapid Bucuresti - CFR Cluj 3-1
U Craiova- Pandurii Tg Jiu 2-2
Sambata, 28 octombrie 2006
UTA - FC National 1-1
Gloria Bistrita - Farul Constanta 3-2
FC Vaslui - Ceahlaul Piatra Neamt 3-2
Dinamo Buc - Poli Iasi 5-0
Steaua Buc - FC Urziceni 3-0
Duminica, 29 octombrie 2006
FC Arges - Otelul Galati 3-1
Poli Timisoara - Jiul Petrosani 1-0
Rapid Bucuresti - CFR Cluj 3-1
23 octombrie 2006
FOTBAL Liga 1, comentarii etapa 12
Steaua joaca ofensiv si pierde, Rapid joaca modest si face egal, Dinamo face un meci slab si castiga
Otelul Galati -Steaua 2-1
Steaua joaca ofensiv la Galati, rateaza foarte multe ocazii in prima repriza si, fara acea siguranta in aparare caracteristica Stelei, primeste 2 goluri in repriza a doua si rateaza egalarea pe final. Galatiul dovedeste din nou ca nu iarta: in meciul lor de la Craiova s-a intamplat la fel, jucatorii olteni ratand ocazii clare, dupa care au fost invinsi de galateni.
Poli Iasi - Rapid 0-0
Rapid continua meciurile modeste in campionat, nereusind sa inscrie la Iasi, in fata unei echipe lipsita de cinci titulari. Evident, se poate acuza si printr-o stare de oboseala in urma meciului de joi din UEFA. Dara daca nu se poate juca in doua competitii, macar trebuie sa recunoastem ca echipele romanesti nu au loturi numeroase si echilibrate valoric pt a juca si in camp. si in cupele europene.
Gloria Bistrita - Dinamo 0-1
Meci modest al echipei Dinamo, ca exprimare in teren, partida nefiind nicidecum la discretia liderului. Dupa aspectul jocului, meciul se indrepta spre un rezultat de egalitate, numai ca Niculescu nu a fost de acord, reusind un gol spectaculos de la 30 m, din lovitura libera (cu concursul portarului bistritean). Dinamo ramane sa confirme rezultatele prin jocuri bune in urmatoarele 2 meciuri: cu Poli Iasi in campionat si cu Besiktas in cupa UEFA.
Surpriza etapei
FC National - Universitatea Craiova 1-2
Craiova incepe sa joace organizat si frumos. In acelasi timp, reuseste in ultimele 3 etape sa castige 9 puncte, cu sansa in unele meciuri:
-in meciul de pe Cotroceni a impresionat prin organizare si daruire in teren.
-si-au creat ocazii foarte clare, foarte multe si numai imprecizia atacantilor a facut ca scorul sa fie la limita.
-o echipa formata in mare parte din jucatori tineri si foarte multi juniori, o echipa de viitor, o echipa tanara, o premiera in Liga 1.
Si sa nu uitam unele meciuri in care au jucat acceptabil, dar apararea i-a tradat:
-a reusit sa revina cu Poli Iasi de la 0-2
-a dominat cu Otelul Galati, a avut ocazii dar a pierdut pe final
-in meciul cu Dinamo, a jucat de la egal la egal pana la primul gol al dinamovistilor.
Stefan Stoica a reusit sa aduca echilibru si incredere in tabara oltenilor. Pacat de iesirile dlui Mititelu, care strica imaginea unei echipe ce tinde sa devina frumoasa.
Otelul Galati -Steaua 2-1
Steaua joaca ofensiv la Galati, rateaza foarte multe ocazii in prima repriza si, fara acea siguranta in aparare caracteristica Stelei, primeste 2 goluri in repriza a doua si rateaza egalarea pe final. Galatiul dovedeste din nou ca nu iarta: in meciul lor de la Craiova s-a intamplat la fel, jucatorii olteni ratand ocazii clare, dupa care au fost invinsi de galateni.
Poli Iasi - Rapid 0-0
Rapid continua meciurile modeste in campionat, nereusind sa inscrie la Iasi, in fata unei echipe lipsita de cinci titulari. Evident, se poate acuza si printr-o stare de oboseala in urma meciului de joi din UEFA. Dara daca nu se poate juca in doua competitii, macar trebuie sa recunoastem ca echipele romanesti nu au loturi numeroase si echilibrate valoric pt a juca si in camp. si in cupele europene.
Gloria Bistrita - Dinamo 0-1
Meci modest al echipei Dinamo, ca exprimare in teren, partida nefiind nicidecum la discretia liderului. Dupa aspectul jocului, meciul se indrepta spre un rezultat de egalitate, numai ca Niculescu nu a fost de acord, reusind un gol spectaculos de la 30 m, din lovitura libera (cu concursul portarului bistritean). Dinamo ramane sa confirme rezultatele prin jocuri bune in urmatoarele 2 meciuri: cu Poli Iasi in campionat si cu Besiktas in cupa UEFA.
Surpriza etapei
FC National - Universitatea Craiova 1-2
Craiova incepe sa joace organizat si frumos. In acelasi timp, reuseste in ultimele 3 etape sa castige 9 puncte, cu sansa in unele meciuri:
-in meciul de pe Cotroceni a impresionat prin organizare si daruire in teren.
-si-au creat ocazii foarte clare, foarte multe si numai imprecizia atacantilor a facut ca scorul sa fie la limita.
-o echipa formata in mare parte din jucatori tineri si foarte multi juniori, o echipa de viitor, o echipa tanara, o premiera in Liga 1.
Si sa nu uitam unele meciuri in care au jucat acceptabil, dar apararea i-a tradat:
-a reusit sa revina cu Poli Iasi de la 0-2
-a dominat cu Otelul Galati, a avut ocazii dar a pierdut pe final
-in meciul cu Dinamo, a jucat de la egal la egal pana la primul gol al dinamovistilor.
Stefan Stoica a reusit sa aduca echilibru si incredere in tabara oltenilor. Pacat de iesirile dlui Mititelu, care strica imaginea unei echipe ce tinde sa devina frumoasa.
FOTBAL Liga 1 - clasament dupa etapa a 12-a
Dupa 12 etape, Dinamo conduce autoritar, in timp ce lupta pentru locul al doilea, calificant in Champions league ramane deschisa. Dinamo confirma rezultatele bune din acest campionat, insa nu a aratat prea mult in intalnirea de la Bistrita. Va trebui sa confirme si in UEFA.
M V E P Puncte
1.Dinamo Bucuresti 12 12 0 0 36p (+18)
2.Steaua Bucuresti 12 7 3 2 24p (+6)
3.Otelul Galati 12 8 0 4 24p (+6)
4.CFR Cluj 12 7 2 3 23p (+5)
5.Rapid Bucuresti 12 5 5 2 20p (+2)
6.Poli Iasi 12 5 5 2 20p (+2)
7.Poli Timisoara 12 5 4 3 19p (+1)
8.Gloria Bistrita 12 5 1 6 16p (-2)
9.UTA 12 5 1 6 16p (-2)
10.Pandurii Tg Jiu 12 5 1 6 16p (-2)
11.Ceahlaul P. Neamt 12 5 1 6 16p (-2)
12.Farul Constanta 12 4 3 5 15p (-3)
13.Unirea Urziceni 12 5 0 7 15p (-3)
14.U Craiova 12 4 3 5 15p (-3)
15.FC National 12 2 3 7 9p (-9)
16.FC Vaslui 12 2 3 7 9p (-9)
17.Jiul Petrosani 12 1 5 6 8p (-10)
18.FC Arges Pitesti 12 1 0 11 3p (-15)
M V E P Puncte
1.Dinamo Bucuresti 12 12 0 0 36p (+18)
2.Steaua Bucuresti 12 7 3 2 24p (+6)
3.Otelul Galati 12 8 0 4 24p (+6)
4.CFR Cluj 12 7 2 3 23p (+5)
5.Rapid Bucuresti 12 5 5 2 20p (+2)
6.Poli Iasi 12 5 5 2 20p (+2)
7.Poli Timisoara 12 5 4 3 19p (+1)
8.Gloria Bistrita 12 5 1 6 16p (-2)
9.UTA 12 5 1 6 16p (-2)
10.Pandurii Tg Jiu 12 5 1 6 16p (-2)
11.Ceahlaul P. Neamt 12 5 1 6 16p (-2)
12.Farul Constanta 12 4 3 5 15p (-3)
13.Unirea Urziceni 12 5 0 7 15p (-3)
14.U Craiova 12 4 3 5 15p (-3)
15.FC National 12 2 3 7 9p (-9)
16.FC Vaslui 12 2 3 7 9p (-9)
17.Jiul Petrosani 12 1 5 6 8p (-10)
18.FC Arges Pitesti 12 1 0 11 3p (-15)
21 octombrie 2006
Fotbal spectacol: REAL MADRID - BARCELONA in direct la B1TV
Duminica seara (22-10.2006), la ora 22.00 postul B1TV va transmite live marele derby al campionatului spaniol de fotbal, Real Madrid - Barcelona. Nu uitati!Vom vedea ce va juca Real la 5 zile dupa meciul cu Steaua si daca intr-adevar victoria de pe Ghencea a fost cea a unei echipe mari impotriva unei echipe normale. Pentru ca Real are nevoie inca de o confirmare a jocului bun facut la Bucuresti.
Ambele echipe vin dupa jocuri foarte bune in CL, desi rezultatele, dar si adversarii intalniti au fost de valori diferite:
Steaua - Real Madrid 1-4; Chelsea -Barcelona 1-0
Fotbal Liga 1 - etapa 12
20 octombrie 2006
Unirea Urziceni - FC Vaslui 1-0
Farul Constanta - Jiul Petrosani 0-0
21 octombrie 2006
CFR Cluj - FC Arges 2-0
Gloria Bistrita - Dinamo 0-1
Pandurii -Poli Timisoara 1-0
FC National - U Craiova 1-2
22 octombrie 2006
Poli Iasi - Rapid Bucuresti 0-0
Otelul Galati - Steaua Bucuresti 2-1
Ceahlaul - UTA 2-1
Unirea Urziceni - FC Vaslui 1-0
Farul Constanta - Jiul Petrosani 0-0
21 octombrie 2006
CFR Cluj - FC Arges 2-0
Gloria Bistrita - Dinamo 0-1
Pandurii -Poli Timisoara 1-0
FC National - U Craiova 1-2
22 octombrie 2006
Poli Iasi - Rapid Bucuresti 0-0
Otelul Galati - Steaua Bucuresti 2-1
Ceahlaul - UTA 2-1
20 octombrie 2006
Rapid - PSG 0-0, in cupa UEFA
Rapid a reusit poate cel mai bun meci in acest sezon. Meciul a fost dominat de formatia rapidista, care a reusit sa-si creeze totusi putine ocazii de gol. Principalele calitati ale rapidistilor in meciul de ieri: capacitate de lupta, darzenie si dorinta de victorie pana in ultimul minut.Ce a lipsit Rapidului pentru a castiga meciul?
-forma slaba a atacantilor continua, ei nereusind sa-si creeze ocazii clare si sa marcheze.
-Buga si Zicu au jucat sub posibilitati.
-spre deosebire de anul trecut, jocul lui Badoi si Maldarasanu este in scadere.
-de remarcat faptul ca cel mai periculos in atac ramane Viorel Moldovan, un jucator de 33 de ani si in acelasi timp un exemplu pentru coechipieri.
-PSG au venit oarecum avizati de performantele Rapidului de anul trecut si au reusit un joc bun defensiv; dupa pauza au incercat ceva mai mult in atac, prinzand curaj.
Pe ansamblu un joc in care fiecare echipa s-a temut sa nu piarda si si-a luat masuri de aparare in primul rand. Declaratii dupa meci:
-antrenorul echipei PSG crede ca Rapidul merita victoria, dupa aspectul jocului.
-desi suporterii rapidisti cat si oficialii clubului nu sunt chiar optimisti in privinta sanselor de calificare, jucatorii echipei PSG considera in continuare ca echipa Rapid este favorita la castigarea grupei.
In concluzie:
Rapid a facut totusi cel mai bun joc al lor in acest an si trebuie sa confirme in meciul urmator printr-o victorie in Israel, printr-un joc la fel de bun ca daruire, dar superior in atac, un punct inca nevralgic in jocul echipei. Egalul cu PSG nu este chiar dezamagitor, si nici PSG nu mi s-a parut o echipa de pluton, ei reusind o buna organizare in jocul de aparare, chiar suparaaparare. S-au vazut de cateva ori in atac, si daca fortau un pic mai mult pe contraatac, puteau fi intr-adevar periculosi.
Sa nu uitam ca si Dinamo a inceput cu un egal anul trecut si au avut sanse de calificare pana in ultimul meci. Deci, mult succes in meciul de la Tel Aviv. Si mai putina ineficienta in atac.
FOTO: Pauleta
18 octombrie 2006
Steaua -Real Madrid, comentarii suporteri
De cele mai multe ori, comentariile suporterilor de pe blogsport.ro sunt mult mai interesante decat articolele gazetarilor.
Iata cateva comentarii interesante despre evolutia echipei Steaua in meciul cu Real, evolutia Stelei in campionat, valoarea echipei, etc:
Paul:
"Si eu am sperat intr-o figura frumoasa a Stelei. N-a fost sa fie. Acum, astazi, ma intreb totusi de ce am sperat? Ce meciuri senzationale sau macar bune a facut Steaua in campionat? Cand ai probleme cu FC Arges, Bistrita si de ce nu Rapid speri sa invingi Realul? Imi pare rau dar n-ai cum." Citeste tot comentariul
mujotutun:
"De-a lungul timpului Steaua a fost mandria fanilor ei, cum, faut de mieux, e si azi, si a fost invidiata sau urata de ceilalti. Astazi, cu toate eforturile presei de a cosmetiza o evolutie dezastroasa, Steaua nu mai inspira decat mila. Am putea s-o admiram, socotind ca-i un Icar din Ghencea, dar cocoloseala de care este inconjurata nu ne lasa si ne indeamna, fara voie, sa dam in cel cazut." Citeste tot comentariul
Cristian Bala:
"Nu avem de ce sa fim asa suparati dupa partida de ieri.A fost un meci in care noi toti am putut care este adevarata putere a fotbalului romanesc.Atat nimic alceva!Iar parcursursul bun al echipelor de anul trecut se datoreaza doar intamplarii.Sa vedem daca anul acesta Rapid va mai fi aceeasi echipa buna daca Dinamo cu a le sale 11 victorii va bate la fel de usor ca si in campionat si atunci ne von da seama daca suntem cu adevarat valorosi." Citeste tot comentariul
Raz:
"Hai sa punem degetul pe rana. Nu-i bateai decat daca reuseai sa-i ametesti cu un joc super bun, agresiv si pe poarta si daca fiecare preluare era in dribling.Cand am vazut ultimul dribling la Steaua? Si poate si atunci, se scuturau din pumni si te luau si mai mult la fotbal. Dar ca sa fi facut asta iti trebuiau 2 atacanti din start un mijloc de creatie si o aparare care macar sa fie sigura. Sa le luam cu sfarsitul…" Citeste tot comentariul
mihai11:
"Steaua poate lua si 1000 de jucatori insa rezultatele vor fi tot cele care se vad si astazi.Toata organizarea si conceptiile clubului sint de un neprofesionalism cras. Cu inventii, heirupuri, lasa ca ne descurcam si patriotisme de ultim moment nu se va ajunge nicaieri. In plus antrenorul este un individ care incearca fara succes sa se califice la locul de munca si acest lucru se vede de la mare distanta inca de mult timp. Nu este capabil sa pregateasca meciurile importante. Nici macar pe cele din campionatul intern unde n-a cistigat niciodata impotriva concurentelor." Citeste tot comentariul
Vasile Alexandrescu:
"Capello intr-o oarecare masura are dreptate pentru ca Steaua nu a intalnit un Real foarte bun ci a intalnit un Real foarte determinat. Toti jucatori Real-ului au demonstrat aseara de ce valoreaza atatia bani si de ce castiga salariile pe care le castiga. Adevaratii campioni stiu sa scoata la iveala in momentele grele adevaratele calitati pe care le au." Citeste tot comentariul
Ice Soldier:
"Pe mine altceva ma deranjeaza. Tactica lui Olaroiu! E clar ca omul are un sistem care l-am mai vazut doar la echipa Frantei(poate mai stiti voi alte exemple). Se incapataneaza sa joace cu 2 inchizatori, insa spre diferenta de galici, nu are om de creatie. Cum draq sa joci numai cu salahori? Omori spectacolul, si nu faci decat sa speri ceva la un contraatac!" Citeste tot comentariul
Iata cateva comentarii interesante despre evolutia echipei Steaua in meciul cu Real, evolutia Stelei in campionat, valoarea echipei, etc:
Paul:
"Si eu am sperat intr-o figura frumoasa a Stelei. N-a fost sa fie. Acum, astazi, ma intreb totusi de ce am sperat? Ce meciuri senzationale sau macar bune a facut Steaua in campionat? Cand ai probleme cu FC Arges, Bistrita si de ce nu Rapid speri sa invingi Realul? Imi pare rau dar n-ai cum." Citeste tot comentariul
mujotutun:
"De-a lungul timpului Steaua a fost mandria fanilor ei, cum, faut de mieux, e si azi, si a fost invidiata sau urata de ceilalti. Astazi, cu toate eforturile presei de a cosmetiza o evolutie dezastroasa, Steaua nu mai inspira decat mila. Am putea s-o admiram, socotind ca-i un Icar din Ghencea, dar cocoloseala de care este inconjurata nu ne lasa si ne indeamna, fara voie, sa dam in cel cazut." Citeste tot comentariul
Cristian Bala:
"Nu avem de ce sa fim asa suparati dupa partida de ieri.A fost un meci in care noi toti am putut care este adevarata putere a fotbalului romanesc.Atat nimic alceva!Iar parcursursul bun al echipelor de anul trecut se datoreaza doar intamplarii.Sa vedem daca anul acesta Rapid va mai fi aceeasi echipa buna daca Dinamo cu a le sale 11 victorii va bate la fel de usor ca si in campionat si atunci ne von da seama daca suntem cu adevarat valorosi." Citeste tot comentariul
Raz:
"Hai sa punem degetul pe rana. Nu-i bateai decat daca reuseai sa-i ametesti cu un joc super bun, agresiv si pe poarta si daca fiecare preluare era in dribling.Cand am vazut ultimul dribling la Steaua? Si poate si atunci, se scuturau din pumni si te luau si mai mult la fotbal. Dar ca sa fi facut asta iti trebuiau 2 atacanti din start un mijloc de creatie si o aparare care macar sa fie sigura. Sa le luam cu sfarsitul…" Citeste tot comentariul
mihai11:
"Steaua poate lua si 1000 de jucatori insa rezultatele vor fi tot cele care se vad si astazi.Toata organizarea si conceptiile clubului sint de un neprofesionalism cras. Cu inventii, heirupuri, lasa ca ne descurcam si patriotisme de ultim moment nu se va ajunge nicaieri. In plus antrenorul este un individ care incearca fara succes sa se califice la locul de munca si acest lucru se vede de la mare distanta inca de mult timp. Nu este capabil sa pregateasca meciurile importante. Nici macar pe cele din campionatul intern unde n-a cistigat niciodata impotriva concurentelor." Citeste tot comentariul
Vasile Alexandrescu:
"Capello intr-o oarecare masura are dreptate pentru ca Steaua nu a intalnit un Real foarte bun ci a intalnit un Real foarte determinat. Toti jucatori Real-ului au demonstrat aseara de ce valoreaza atatia bani si de ce castiga salariile pe care le castiga. Adevaratii campioni stiu sa scoata la iveala in momentele grele adevaratele calitati pe care le au." Citeste tot comentariul
Ice Soldier:
"Pe mine altceva ma deranjeaza. Tactica lui Olaroiu! E clar ca omul are un sistem care l-am mai vazut doar la echipa Frantei(poate mai stiti voi alte exemple). Se incapataneaza sa joace cu 2 inchizatori, insa spre diferenta de galici, nu are om de creatie. Cum draq sa joci numai cu salahori? Omori spectacolul, si nu faci decat sa speri ceva la un contraatac!" Citeste tot comentariul
Steaua - Real Madrid 1-4
Real Madrid nu a repetat jocul penibil din meciul cu Getafe. Fara sa faca un joc senzational, ei au impresionat prin siguranta, tehnica, o buna circulatie a mingii si un joc de ansamblu mult peste cel al Stelei. Realul a dat senzatia ca ar fi facut fata meciului si cu echipa a doua.Steaua nu a repetat jocul excelent in aparare din prima repriza cu Lyon:
-la primul gol Sergio Ramos a fost singur la 10 metri, s-a inaltat si a lovit puternic si plasat mingea cu capul. Toata apararea stelista contempla faza. Si aud acum voci ale gazetarilor care fac aluzii subtile la cornerul acordat cu usurinta de Shaban.
-la golul al doilea s-a vazut ce inseamna sa joci impotriva unui atac creativ, care poate pune pe picior gresit o aparare asa zis solida.
-golul la treilea a fost "opera" aparatorului Shaban, depasit extrem de usor de Robinho, urmat de sutul acestuia din urma si devierea nefericita a sutului de catre Goian.
-in fine, al patrulea gol: o executie de efect a lui Van Nistelroy. A fost frumos golul? Superb. Dar noua ne place fotbalul numai cand echipele noastre reusesc asemenea goluri.
Un spectacol agreabil, datorat in special echipei Real Madrid care poate nu mai este ce ar trebui sa fie in Europa, dar totusi mult prea valoroasa pentru o echipa ca Steaua, care dupa victoria de la Kiev a fost foarte mult umflata de presa, televiziuni si conducatorii echipei.
O valoare creata artificial: a echipei Steaua care nu a convins in campionat, care nu a prea jucat cu Dinamo si Rapid in primele 30 min, cand au fost egale pe teren numeric, si care obtinuse un 4-2 cu CFR Cluj, echipa ce venea dupa 2 egaluri penibile acasa, cu Jiul si FC Vaslui.
FOTO: Sergio Ramos, autorul primului gol
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
