Multe suprize in meciurile de calificare pentru grupele UEFA Champions League:

Steaua - Galatasaray 1-0 (2-2)
Calificare meritata a Stelei, dupa aspectul general al jocului; dezmagitor jocul echipei Galatasaray, dupa transferurile spectaculoase din aceasta vara.

Liverpool - Standard Liege 1-0 -dupa prelungiri (0-0)
Boloni confirma inca o data ca este un antrenor de clasa, fiind la un pas de penalty-uri. Liverpool a reusit victoria in min 117, si s-a calificat cu oarecare sansa.

Olimpiacos - Anorthosis 1-0 (0-3)
Calificare surpriza, dupa o prima mansa excelenta a celor de la Anorthosis. Iata ca, acea echipa care umilea CFR Cluj anul trecut, reuseste o mare surpriza: calificarea in grupele UEFA Champions League.

Bate Borisov - Levski 1-1 (1-0)
O fosta adversara a Stelei se califica in premiera in champions league: Bate Borisov a rezistat o repriza cu un jucator in minus (eliminat), reusind sa mentina scorul inregistrat la pauza: 1-1.

Dinamo Zagreb - Sahtior 1-3 (0-2)
Calificare previzibila a celor de la Sahtior, dupa victoria din meciul tur. Insa in campionat Sahtior are rezultate f slabe in acest an: 6 puncte din 18.

In celelalte meciuri s-au inregistrat rezultate si calificari previzibile, favoritele impunandu-se clar.