28 august 2008

Steaua - Galatasaray 1-0

Steaua reuseste marea surpriza, reusind sa elimine Galatasaray Istambul, intr-un meci in care si-au depasit clar adversarii la capitolul daruire.
Galatasaray a dominat Steaua primele 15 minute de joc, cand au avut o mare ocazie, dupa care Steaua a reusit sa echilibreze jocul.
Repriza a doua a fost una de exceptie, Steaua reusind sa deschida scorul prin Nicolita, si, pe final, cand Galatasaray a lasat spatii in aparare, stelistii au mai avut 4-5 ocazii foarte clare de gol.

Vezi golul marcat de Nicolita, in meciul Steaua - Galatasaray 1-0:

Steaua - calificare surpriza
Raportat la loturile de jucatori, la valorile individuale, Galatatsaray era clar favorita. Insa, printr-o daruire exemplara, Steaua a reusit imposibilul.
Intr-adevar, calificarea este oarecum surprinzatoare, dar pe deplin meritata. Galatasaray nu a mai aratat acea daruire specifica jucatorilor turci de la Euro 2008. In afara de primele 15 minute de joc, Galatasaray nu a aratat ca o echipa mare.

Bate Borisaov si Anorthosis Famangusta - calificari surpriza!

Bate Borisov - Levski Sofia 1-1 (1-0)
Olimpiacos Pireu - Anorthosis Famangusta 1-0 (0-3)

Daca Steaua a resuit surpriza calificarii, ce sa spunem despre aceste fantastice performante? Felicitari invingatorilor!