07 septembrie 2008

Romania - Lituania 0-3

Un meci dezastruos pentru nationala Romaniei, atat prin prisma rezultatului dar mai ales al jocului prestat.
Romania a jucat cu lituania la fel de prost ca si in meciul cu Olanda de la campionatul europeann, fara nici o idee tactica in atac.
Romania nu a construit nimic in atac, la fel ca si in ultimele meciuri oficiale jucate.
Lituania a aratat ca o echipa incomoda, determinata sa scoata un rezultat bun. Si a reusit, cu putina sansa, deschiderea scorului, dupa ce mai avusesera o ocazie clara de gol. Dupa pauza Romania revine si reuseste sa domine primele 15 minute dupa care Lituania mai inscrie un gol spectaculos si totul se termina.

Romania - Lituania 0-3 este una din cele mai rusinoase infrangeri de pe teren propriu ale nationalei Romaniei, intr-un moment in care suntem cotati inclasamentele FIFA mult in fata Lituaniei.

Fara Mutu suntem pierduti
S-a vazut inca o data ce inseamna sa joci fara mutu in teren. Jucatorul care in mod normal facea diferenta nu a jucat si era de asteptat un meci greu.
Nimeni insa nu se astepta sa jucam asa de modest in fata Lituaniei...si sa mai luam si 3 goluri.