17 octombrie 2008

CFR Cluj - Dinamo 1-0

CFR Invinge liderul si lupta pentru titlu se relanseaza

CFR Cluj a avut o prima repriza foarte buna, cu cateva ocazii foarte mari de a inscrie in timp ce Dinamo nu a avut decat o mare ocazie de gol, prin Bratu, la scorul de 0-0.

CFR Cluj - Dinamo 1-0: in min 41, Pereira suteaza si Kone deviaza mingea imparabil in gol: 1-0 pt CFR, rezultat meritat dupa aspectul jocului in prima repriza.

Repriza a doua a fost foarte spectaculoasa, cu multe ocazii la poarta dinamovista, dar Lobont a fost, din nou, excelent. Pe fondul marilor ocazii ale clujenilor, Tamas suteaza puternic de la 30 de metri, Stancioiu respinge in lateral, dar nici un jucator dinamovist nu se afla in careu sa reia in plasa.

Un meci dominat categoric de CFR Cluj, care sincer m-a incantat prin jocul in viteza si ocaziile create. Un singur minus: prea multe ratari, care putea sa-i coste pe final, cand Dinamo a presat ultimele 15 minute. Putea fi 2, 3, 4-0 pentru CFr Cluj, putea sa fie si 1-1.