21 octombrie 2008

Steaua - Olympique Lyon 3-5

Steaua a inceput excelent meciul si a reusit 2 goluri in primele 12 minute, ambele cu capul:
Arthuro, cu capul, la o faza rapida pornita de la Dayro Moreno si Goian, cu umarul, la un corner.
In primele 20 de minute Lyon nu a aratat nimic, avand senzatia ca Steaua joaca cu o echipa anonima.
Au urmat insa 20 de minute de dominare clara a celor de la Lyon, care au reusit 2 goluri, primul cu un sut superb din voleu, al doilea, gol cu capul, la o greseala de plasament a apararii steliste.
Lyon opreste putin motoarele si nu mai apar ocazii.
Totusi, in min 43, la un corner, Ov Petre reia excelent cu capul si Steaua preia avantajul: 3-2

Repriza a doua incepe cu dominarea insistenta a lui Lyon, care isi creeaza cel putin 3-4 ocazii mari de gol. Insa din nou Zapata face minuni in poarta.
Ocazii peste ocazii la poarta Stelei si in min 69 Fred inscrie cu un sut puternic din careu, la care nici Zapata nu a mai avut ce face.
Nu trece 1 minut si Lyon inscrie din nou prin Benzema, la o lovitura libera.
Steaua incearca ceva mai mult in atac, nemaiavand ce pierde. Totusi nu reusesc sa-si creeze ocazii de gol.
Min 90 - lovitura de gratie: inscrie Fred, la un contraatac.