11 octombrie 2008

Romania - Franta 2-2

Romania a debutat senzational
Dupa numai 17 minute, nationala Romaniei conducea cu un incredibil 2-0 (Fl Petre si Goian), si continua sa joace excelent pe contraatac, in timp ce nationala Frantei nu reusea sa puna in pericol poarta lui Lobont.

Franta revine in joc si reduce din handicap
Incet dar sigur, francezii incep sa preseze, iar noi nu mai reusim sa punem probleme. La un un-doi rapid, Ribery reuseste sa inscrie - un gol frumos, dupa o combinatie frumoasa.

Franta a dominat clar repiza a doua
Repriza a odua a fost clar dominata de nationala Frantei, care si-a creat cateva ocazii foarte clare de gol. Romania nu mai reuseste nimic in atac, rezumandu-se la o aparare de mentinere a rezultatului.
A picat si golul doi: in min 69, sut Gourcuff de la 25 de metri, puternic sub bara, un gol care i se poate imputa si lui Lobont, prin oarecum pe picior gresit.

Piturca forteaza in atac
Imediat dupa golul egalizator, Piturca schimba curajos: ies Mutu si Fl Petre, intra Costea si Gigel Bucur. Schimbari curajoase, dar degeaba - tot francezii au ocazii de gol, in timp ce noi nu suntem in stare sa cream probleme in atac.