05 august 2007

Dinamo - FC Vaslui 0-2

Fotbalul se joaca pe goluri: parca niciodata nu a fost mai adevarata aceasta zicala. Desi FC Vaslui are primele ocazii la poarta dinamovista, acestia revin si daca la pauza Dinamo conducea cu 2-0 nimeni nu avea de ce sa se mire, Zicu exceland la acest capitol.
Repriza a doua a fost insa un dezastru total pentru Dinamo: Vasluiul reuseste sa inscrie la un corner, prin Balace (fost dinamovist) si apoi sa majoreze avantajul, la o centrare pe joc a lui Temwanjera, Gheorghiu inscrie, o vina avand-o si aparatorii dinamovisit.
Pana la sfarsitul meciului, Dinamo reuseste sa mai rateze o serie de ocazii, atat datorita impreciziei, cat si datorita reflexelor excelente ale portarului Haisan.

Concluzie:
-la Buzau cica ar fi castigat ca o echipa mare, care inscrie la fiecare ocazie avuta si stie sa pastreze rezultatul.
-in meciul cu FC Vaslui nu ocaziile au lipsit, ci finalizarea, golul. Echipa mare? Vom vedea in dubla cu Lazio cat de mare....

Vezi meciul de acum 2 ani, cand FC Vaslui a castigat si atunci in Stefan cel Mare: