06 octombrie 2006

Club Brugge, adversara lui Dinamo in Cupa UEFA

Dinamo Bucuresti va intalni in runda a treia, in deplasare, echipa belgiana Club Brugge. Belgienii spera ca cei 28.000 de spectatori care vor incuraja echipa vor constitui un factor important in obtinerea victoriei, desi sunt constienti de forta echipei Dinamo si excelentul ei parcurs in campionatul Romaniei.
-dupa un inceput ceva mai slab, gen cel al rapidului in camp Romaniei, Club Brugge a reusit sa castige ultimele 3 meciuri si sa urce pe pozitia a 3-a in clasament.
-3 meciuri au fost castigate in ultimele minute, printre care si meciul de calificare in grupele UEFA, in momentul in care partida se indrepta spre prelungiri.

-belgienii nu fac previziuni privind sansele lor de calificare si considera ca toate echipele din grupa sunt valoroase si pornesc cu sanse egale. Cat despre meciul cu Dinamo, ei apreciaza ca publicul (29.000 spectatori) pote reprezenta atu important in obtinerea victoriei.

In concluzie: Dinamo poate juca si obtine un rezultatat bun in Belgia. Inclin sa cred ca Brugge este o echipa ceva mai accesibila decat Leverkusen, si Dinamo trebuie sa incerce sa obtina toate cele 3 puncte.

Meciuri calificare cupa UEFA 2006-2007

1. Runda 2 de calificari ( 10-24 aug. 2006)
Suduva Marijampole (Lituania) - Club Brugge 0-2
Club Brugge - Suduva Marijampole 5-2

2. Runda 1 (14-28 sept. 2006)
SCP Ruzomberok (Slovacia) - Club Brugge 0-1
Club Brugge - SCP Ruzomberok 1-1 (oaspetii au condus din minutul 28; Brugge au reusit sa inscrie golul calificarii in min 88; click pe link pt. detalii)

Meciuri in campionatul Belgiei 2006-2007 (Jupiler League)

Club Brugge se situeaza pe pozitia a 3-a in campionat, acumuland 16 puncte din 24 posibile (s-au jucat 8 etape: 5 victorii, 1 egal, 2 infrangeri). Pe primul loc: Racing Genk - 20 p, locul al 2-lea: Anderlecht - 17 p.