14 iunie 2008

Euro 2008: Romania - Italia 1-1

1. Meci senzational reusit de Romania impotriva campioanei mondiale. Romania a reusit sa schimbe total impresia negativa lasata in meciul de debut impotriva Frantei.
2. Italia a dominat clar in prima repriza, avand cateva ocazii clare de gol, printre care si un gol valabil, anulat pe motiv de off-side. Si Romania a avut 3 ocazii excelente in primele 15 minute de joc.
3. In repriza a doua Romania a jucat excelent, reusind deschiderea scorului, printr-o executie individuala a lui Mutu, la greseala lui Zambrotta. Din pacate, peste numai 1 minut Italia a reusit egalarea, la un corner.
4.Incredibil dar adevarat: Romania a fost la un pas de victorie, avand o sansa imensa in min 81, cand Mutu a ratat o lovitura de la 11 metri, dictata la un fault in careu al lui Panucci asupra lui Daniel Niculae.

Lobont - imbatabil
Cel mai bun jucator al nationalei Romaniei a fost portarul Lobont, cu intervent de-a dreptul senzationale la 4-5 faze foarte, foarte periculoase.

Codrea - excelent
Codrea a reusit sa intervina salutar in aparare, la cateva faze critice la poarta noastra.

Mutu - a vrut mult
S-a vazut foarte clar ca Adi Mutu nu este in forma maxima la acest turneu final:
-a fost senzational la primul gol
-a ratat un penalty intr-un moment decisiv, cand probabil puteam castiga si obtine astfel calificarea.
-a gresit cateva preluari si pase, iar pe final a disparut din joc, epuizat fizic.

Romania - o alta fata a nationalei fata de partida cu Franta
Nimeni nu se astepta, in special dupa meciul cu Franta, ca Romania este capabila de un astfel de joc extrem de agresiv.
Romania a incantat printr-o mobilizare exemplara, reusind sa mentina echilibrul in aparare si sa puna probleme in atac.
Trebuie sa recunoastem, am avut si sansa la anumite faze, am avut si noroc cu un arbitru ingaduitor, dar trebuie apreciata evolutia excelenta a jucatorilor romani.
Italia a jucat foarte bine in unele momente, a fost un meci in care nu am fost menajati, si cu atat mai mare succesul nationalei nostre.

Romania - sanse de calificare in sferturi
Romania pastreaza sanse reale de calificare, desi va fi foarte greu in meciul cu nationala Olandei:
-daca Franta termina la egalitate cu Italia, suntem calificati si cu o infrangere la 2 goluri diferenta.
-daca meciul dintre Frnata si Italia va fi castigat de una din echipe, va trebui sa castigam in fata Olandei.
Este foarte greu sa joci la victorie impotriva Olandei, care este intr-o forma de zile mari: victorii foarte clare impotriva Frantei si Italiei, la 3 goluri diferenta.

Indiferent de ce se va intampla in ultimul meci, pot spune cu certitudine ca Romania a jucat foarte bine la acest turneu final, si, chiar si eliminati, tricolorii se pot intoarce acasa cu fruntea sus.