19 iunie 2008

Grupa D: Rusia se califica in sferturi

Rusia - Suedia 2-0
Rusia a fost in situatia Romaniei, fiind nevoita sa castige ultimul meci pentru a se califica in sferturi. Spre deosebire de noi, Rusia a intalnit o echipa cu sanse la calificare, nationala Suediei.
Si tot spre deosebire de nationala Romaniei, Rusia a inceput meciul cu curaj, atacand, finalul meciului termnandu-l tot in atac.
Rusia s-a dovedit a fi o echipa frumoasa, ofensiva, careia, dupa dezastrul din primul meci, cu Spania, nu i se dadea nici o sansa de calificare.
Rusia a jucat frumos toate meciurile si s-a calificat, Romania a jucat urat 2 meciuri si a entuziasmat cuItalia, si a parasit Euro 2008.

Grecia - Spania 1-2
Grecia s-a asteptat sa obtina primele puncte la acest Euro. Au si condus cu 1-0 la pauza, in fata unei nationale a Spaniei alcatuita in mare parte din rezerve.
Insa nu a fost sa fie, Spania reusind sa intoarca scorul in repriza a doua si sa termine cu punctaj maxim.
Grecia, campioana europeana in 2004, a dezamagit la acest Ero 2008, fiind poate cea mai slaba echipa la acest turneu final, dupa joc si rezultate.