13 iunie 2008

Grupa B: Croatia se califica in sferturi

Croatia - Germania 2-1
Marea surpriza a Euro 2008 a furnizat-o nationala Croatiei, care dupa ce a eliminat Anglia in grupele de calificare, ieri a reusit sa invinga nationala Germaniei.
Croatia a jucat extrem de agresiv si a reusit sa conduca la un moment dat cu 2-0, reusind pana la urma sa mentina avantajul, desi in ultimele minute Germania a atacat cu disperare pentru obtinerea egalarii.
Iata ca dupa nationala Romaniei, care a produs o surpriza in meciul cu Franta, Croatia furnizeaza marea surpriza a Euro 2008, reusind sa practice un fotbal de calitate.

Austria - Polonia 1-1
Nu stiu ce sa zic de nationala Austriei: dupa ce au dominat categoric Croatia in finalul meciului precedent, in meciul cu Polonia a avut nu mai putin de 3 ocazii singur cu portarul (in primele 20 de minute), dominand clar jocul.
Polonia reuseste sa inscrie si apoi sa echilibreze jocul. In final, in minutele de prelungire, Austria reuseste egalarea.

1. Croatia este calificata merituoasa, pentru locul al doilea avand sanse teoretice toate celelalte 3 echipe.
2. Germania va fi pobabil a doua calificata, avand un meci usor cu nationala Austriei.
3. Austria are sanse teoretice de calificare - victoria in meciul cu nationala Germaniei.